Agregat spawalniczy - jaki wybrać
Agregat spawalniczy - jaki wybrać
 

Wybór agregatu spawalniczego

Agregaty spawalnicze stosujemy w miejscach gdzie dostęp do zasilania jest ograniczony.

Możemy wyróżnić kilka rodzai agregatów:

  • agregaty z silnikami benzynowymi - głównie małe agregaty do ok 250A. Ich zaletą są niewielkie rozmiary i waga. Łatwo je dostarczyć na miejsce zadania spawalniczego.

SILNIK
Jeśli chodzi o silnika beznzynowe najlepiej wybrać agregat oparty o silnik HONDY z powodu licznych punktów gdzie można wykonać przegląd silnika i zakupić części eksploatacyjne.

Silnik do agregatu spawalniczego

Następnym elemetem jest optymalizacja pracy silnika przy spawaniu. Mosa w swoich produktach stosuje Power Optimiser, który gwarantuje ochronę silnika przed przeciążeniem i jednocześnie oszczędza paliwo. Moc silnika za pomocą prądnicy jest zmieniana na prąd, który używamy do spawania.

OBUDOWA
Warto zwrócić uwagę na typ obudowy prądnicy. Większość tanich agregatów nie posiada, żadnej ochrony tego elementu, co w warunkach budowlanych często kończy się szybką awarią. Zwróć uwagę na grubość i profil ramy agregatu. 

PODWOZIE
Opcjonalnie można nabyć podwozie kołowe do przetaczania agregatu po placu budowy. Ważne, aby koła były solidne.

PRĄDNICA
Ważne aby uzwojenia były z miedzi, a nie miedziowanego aluminium co jest nagminne w agregtach z Chin. Aby praca była bezawaryjna warto wybrać model z prądnicą bezszczotkową. Oszczędzi nam to czas na konserwację tego elementu.

CYKL PRACY 
Czyli jak długo możemy spawać bez przerwy. Tutaj warto zainwestować w renomowanego producenta, którego wyniki są wiarygodne. Wiele azjatyckich produktów posiada bardzo zawyżone dane, co skutkuje brakiem odpowiedniego przetopu. Należy brać pod uwagę, że w warunkach polowych poprzez wiatr może wymagać nieco wyższych parametrów spawania.

RODZAJE ELEKTROD
Agregaty spawalnicze MOSA obsługują większość dostępnych elektrod otulonych na rynku. Od zasadowych, rutylowych do celulozowych. Zaawansowana elektroniczna regulacja dba aby spawanie było łatwe.

CENA
Zawsze należy pamiętać, że cena jest wyznaczkiem jakości. W cenie producenci zawierają dostęp do serwisu, dostęp do części zamiennych przez wiele lat, a nie do momentu aż dany model przestanie być produkowany. Pamietaj tanio kupujesz, kupujesz dwa razy.

 

  • Agregaty z silnikami Diesla - od 200A do 600A. Z reguły to są agregaty w obudowie wyciszonej o niskim poziomie hałasu

SILNIK
Możemy wyróżnić dwa rodzaje: silniki chłodzone powietrzem jak Kohler, Yanmar lub chłodzone cieczą jak Perkins, Deutz, Kubota.
Przy niedużych pracach jak naprawa rurociągów ciepłownicych lub gazowych agregat spawalniczy 300A lub 400A z silnikiem chłodzonym gazem jest dobrym wyborem. Do ciężych prac polecamy agregaty oparte o silniki Perkins z systemem chłodzenia cieczą. Agregat spawalniczy TS400 PS BC z niezawodnym silnikiem Perkinsa sprawdza się w każdych warunkach. Od pustyni egipskich po mroźną syberię.

Silnik Perkins do agregatu spawalniczego TS400

OBUDOWA
W większych agregatach spawalniczych warto wybrać wersję z super wyciszoną. Pozwala to na pracę w centrach miast bez zakłóceń. Zaokrąglone rogi obudowy sprawiają, że korozja jest znacznie ograniczona w porównaniu do kątów prostych.


TS EVO Multi

PODWOZIE
Opcjonalnie można nabyć podwozie kołowe do przetaczania agregatu po placu budowy. Są też dostępne podwozia z zaczepami kulowymi lub oczkowymi.
MOSA w swojej ofercie posiada również podwozia z przeznaczeniem do poruszania się po drogach publicznych ( certyfikat homologacji ).

METODY SPAWANIA
Agregaty spawalnicze MOSA umożliwiają nie tylko podstawową metodą spawania elektrodą otuloną. W ofercie są agregaty spawalnicze z podajnikami drutu, które pozwalają na spawania metodą MIG/MAG zarówno drutami rdzeniowymi jak i samoosłonowymi. Metoda TIG-Liftarc też jest dostępna.

PANEL STEROWANIA
Zaawansowany panel sterujący pozwala na łatwe ustawienie parametrów spawania. Kontroluje również w pełni pracę silnika i dba o jego bezpieczeństwo.

 

Rodzaj i średnica elektrody - Średnicę elektrody otulonej dobiera się w zależności od grubości spawanego elementu bądź spoiny, pozycji spawania natomiast typ elektrody od rodzaju spawanego materiału.
W praktyce elektrody otulone posiadają średnicę rdzenia od 1,6mm do 6,0mm. Średnica elektrody powinna być mniejsza od grubości spawanego materiału. Przykładowe grubości materiału spawane elektrodami o różnych średnicach i zalecany prąd spawania:

Średnica elektrody   Grubość materiału   Prąd spawania  
Ø1,6mm 1,5÷2,5mm 30-50A
Ø2,0mm 2,5÷3,5mm 40-60A
Ø2,5mm 3,0÷5,5mm 60-80A
Ø3,2mm 4,0÷6,5mm 90-130A
Ø4,0mm 6,0÷9,0mm 140-180A
Ø5,0mm 7,5÷10mm 200-240A
Ø6,0mm 9,0÷12mm 260-300A

 

Agregaty spawalnicze - cennik - pobierz [~5 MB]

 

Waluty

MASZ PYTANIE ?

32 721 85 31

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl